Login
Najděte mi nová kola

Přihlásit se k odběru

Přihlaste se k odběru novinek a neuniknou vám žádné nové modely.


Parametry u alu kol pro

Vezměme si například kolo Dezent RE dark . Dezent je název firmy , která alu disk vyrábí, RE je konkrétní model disků od výrobce Dezent. Z parametrů 5,5x14 první číslo označuje šířku ráfku v palcích, písmeno označuje tvar profilu ráfku ( najčastejší je x = hluboký prolis ) a druhé číslo označuje průměr ráfku kola v palcích, tedy faktickou velikost kola. Další údaj 4x100 se týká děr na šrouby. Prvmí číslo označuje počet děr v disku, druhé číslo průměr roztečové kružnice děr. Následujícím údajem je ET35. ET označuje, že nasledující číslo se týka zálisu, číslo za tím vyjadřuje přesný zális v milimetrech.

Tyto údaje jsou velmi důležité, protože ovlivňují, zda kola na vozidlo vůbec bude možné konstrukčně nasadit. Jaký rozměr pneumatik pro vaše nová kola pro zjistíte na Pneuteka.cz. Třeba je však dbát také na předepsané rozměry kol od výrobce vozidla (), případně si nechat kola zapsat do technického průkazu vozidla. Všechny alu kola uvedené na tomto portálu pro lze do TP zapsat.

jaký rozměr alu kol pro vybrat?

Z našeho konfigurátoru můžete vybrat jakékoliv disky a budou pasovat. U rozměrů, které nejsou uvedené ve velkém TP vašeho vozidla je nuné je tam nechat zapsat na základě typového listu, který si vyžádáte u prodejce vozidla. Je tedy možné koupit i kola, které v TP nemáte. Rozměry kol v TP najdete zde: Pozn: V TP nenajdete rozteč děr - ta je u jednotlivých modelů vždy stejná a najdete ji u každého kola na tomto webu.

Vybíráme alu kola: je vždy nutný zápis do TP?

To, jestli je kola možné legálně namontovat na auto, určuje velký technický průkaz k vozidlu. Při výběru alu kol nám konfigurátor vypíše velké množství rozměrů kol pro každý vůz. Všechna je technicky možné na auto namontovat, avšak u těch, které v TP zapsané nejsou, je pro jejich legalizaci třeba delší postup. Tento postup spočívá v zapsání alternativních rozměrů do TP na základě typového listu, který obdržíte od prodejce. Rozměry kol jsou ve velkém TP zapsány v kategorii „Nápravy“ od bodu 20. Důležité je také se podívat na konec TP do dalších záznamů – zde bývají poznámky k jednotlivým bodům a naleznete zde alternativní rozměry kol a pneumatik. Pokud zde váš chtěný rozměr naleznete, zápis do TP není nutný a kola stačí namontovat a můžete vyrazit.

Kde najdete v TP povolené rozměry kol: v bodě 20. a násl. u náprav a v dalších záznamech
Místo, kde jsou zapsaná kola v technickém průkazu Alternativní místo, kde jsou zapsaná kola v technickém průkazu

Lidé se také často zajímají o to, jestli je nutné kola vůbec zapisovat a jaký je za to případně postih. Předem je třeba říct, že i když jsou rozměry kol zapsané pouze ve velkém technickém průkaze, který sebou vozit nemusíte, tak má policie přístup do centrálního registru vozidel, kde se k technickým detailům vozidel dostane. Osobně jsem se s takovou kontrolou ještě nesetkal, ale technicky to možné je. Pokud nejsou kola zapsané v TP, je vozidlo nezpůsobilé k provozu a vy byste tedy neměli pokračovat v jízdě. Problém s nezapsanými koly však jistě nastane na STK, kde právě způsobilost k provozu kontrolují. Další nepříjemností může být případný regres pojistného plnění ze strany pojišťovny kvůli nevhodnému technickému stavu vozidla.

Zápis kol do TP je tak více než vhodný. K samotnému zapsání však potřebujete od prodejce vystavený typový list – proto je vždy třeba se prodejce zeptat, jestli jej ke kolům vystavuje. Samotný zápis obnáší návštěvu STK a dopravního inspektorátu – nejedná se o nic složitého.