Login
Najděte mi nová kola

Přihlásit se k odběru

Přihlaste se k odběru novinek a neuniknou vám žádné nové modely.


Parametry u alu kol pro

Vezměme si například kolo Dezent RE dark . Dezent je název firmy , která alu disk vyrábí, RE je konkrétní model disků od výrobce Dezent. Z parametrů 5,5x14 první číslo označuje šířku ráfku v palcích, písmeno označuje tvar profilu ráfku ( najčastejší je x = hluboký prolis ) a druhé číslo označuje průměr ráfku kola v palcích, tedy faktickou velikost kola. Další údaj 4x100 se týká děr na šrouby. Prvmí číslo označuje počet děr v disku, druhé číslo průměr roztečové kružnice děr. Následujícím údajem je ET35. ET označuje, že nasledující číslo se týka zálisu, číslo za tím vyjadřuje přesný zális v milimetrech.

Tyto údaje jsou velmi důležité, protože ovlivňují, zda kola na vozidlo vůbec bude možné konstrukčně nasadit. Jaký rozměr pneumatik pro vaše nová kola pro zjistíte na Pneuteka.cz. Třeba je však dbát také na předepsané rozměry kol od výrobce vozidla (), případně si nechat kola zapsat do technického průkazu vozidla. Všechny alu kola uvedené na tomto portálu pro lze do TP zapsat.

jaký rozměr alu kol pro vybrat?

Z našeho konfigurátoru můžete vybrat jakékoliv disky a budou pasovat. U rozměrů, které nejsou uvedené ve velkém TP vašeho vozidla je nuné je tam nechat zapsat na základě typového listu, který si vyžádáte u prodejce vozidla. Je tedy možné koupit i kola, které v TP nemáte. Rozměry kol v TP najdete zde: Pozn: V TP nenajdete rozteč děr - ta je u jednotlivých modelů vždy stejná a najdete ji u každého kola na tomto webu.

Vybíráme alu kola: jak zapsat kola do technického průkazu?

Pokud vámi vybraný rozměr nemáte zapsaný v TP, nezoufejte. Zápis alu kol do technického průkazu je celkem jednoduchý. To platí však pouze v případě, že ke kolům máte typový list. Bez typového listu zapsat kola téměř nejde, resp. je to příliš nákladné na to, aby se to vyplatilo. Typový list vám může poskytnout pouze prodejce kol. Vystavuje se pro konkrétní vůz a na úřadě si ho při zápisu nechávají, tudíž při bazarovém nákupu z druhé ruky se typový list shání velmi obtížně. Typový list si tak vždy vyžádejte při nákupu, stejně tak jako TÜV posudek se schválením pro váš vůz. Tyto posudky bývají většinou v němčině a správně by měli být přeložené. Je možné, že vám překlad poskytne prodejce, často však na STK tento překlad ani nepožadují.

Typový list
Ukázka vyplněného typového listu

TIP: ověřit VIN vašeho vozu můžete pohodlně přes Autohled.cz

1. Návštěva STK

S typovým listem a TÜV posudkem je třeba nejdříve vyrazit na STK, kde vám servisní technik typu „K“ potvrdí montáž podle TÜV. Kola již samozřejmě musíte mít namontovaná na vozidle před potvrzením montáže. Technik zkontroluje údaje podle TÜV a poté potvrdí montáž na typovém listu. Cena za tento úkon se pohybuje okolo 250Kč.

2. Návštěva obecního úřadu obce s rozšířenou působností

Na odbor dopravy místního úřadu musíte donést potvrzený typový list a samozřejmě velký technický průkaz vašeho vozu, do kterého bude proveden zápis. Pokud máte vše v pořádku tak se už spíše jedná o formalitu. Za změnu TP se zpravidla platí správní poplatek 50Kč. Znění zápisu do TP se často liší úřad od úřadu, někde zapíší i konkrétní typ kol, jinde se omezí pouze na údaje o velikosti disku.
Zápis alternativních kol na základě typového listu Po zapsání kol jejich provozu již nic nebrání a vy můžete vyrazit na silnice.